„Mám kríž s krížami...“

Autor: Anna Čunderlíková | 27.2.2013 o 10:18 | Karma článku: 7,54 | Prečítané:  788x

Údajne sa každý piaty človek sťažuje na bolesti v krížoch. Je zarážajúce, že  bolesť postihuje čoraz  viac mladých ľudí. Príčina? Veľa ľudí vo voľnom čase nerobí nič pre posilnenie chrbtového svalstva. Kto dlho, do noci trávi pri televízore alebo  vysedáva pri PC nemal by sa čudovať, že ho bolia kríže. Keď sa z ničoho nič objavia prudké bolesti v dolnej časti chrbta počujeme ako ľudia hovoria: „seklo ma krížoch, mám úsad, húsera, či chytil som hexenšús." Nech sa to volá akokoľvek, bolí rovnako.

Vo vlastnom záujme by sme sa mali naučiť rozpoznávať príznaky. Koho opakovane bolieva chrbtica mal by pozorne sledovať priebeh bolesti. Považovať bolesť v chrbte, len za prejav únavy, či staroby je riskantné. Za bolesťami, ktoré vystreľujú do rúk a do nôh sa môže skrývať závažné ochorenie. V takom prípade je namieste vyhľadať lekára.

Bolesťou telo hlási, že niečo nie je v poriadku, volá o pomoc a vtedy treba zakročiť. Skôr ako bolesti prídu môžeme pre svoje zdravie veľa urobiť. Prevencia a opäť prevencia, verte má svoje miesto.

Čo môžeme pre seba urobiť?

1.

Neprestať sa pohybovať. Chodiť, chodiť, chodiť!  Ak je to možné radšej pešo, ako autom. Účinné je chodiť najmä do schodov, nie výťahom.

2.

Vystrieť sa! Pri všetkých pohyboch je účinné vedome si narovnať chrbát.

3.

Ťažké bremeno dvíhať zo zeme tak, že pokrčíme kolená a potom sa s bremenom narovnáme. Zásadne bremeno nedvíhame v predklone!

4.

Pri sedení musí byť chrbát vystretý.  Horná časť tela by mala byť podopretá.

5.

Pravidelne športujme! Na chrbticu a chrbtové svalstvo je vynikajúce plávanie, bicyklovanie a ľahký beh.

Voda lieči! Utopme svoje bolesti vo vode! Aj doma si môžeme pomôcť a aplikovať striedavé sprchy. Najskôr sa niekoľko minút sprchujeme  teplou vodu 38°C- 40°C, prudko prepneme na studenú sprchu, sprchujem sa asi 3 minúty a opäť prepneme teplú vodu. Opakuje 2 až 4x.  S teplou a studenou vodou treba opatrne!  Na upokojenie bolesti pri akútnych zápaloch je vhodný chlad. Ak nejde o akútny zápal, potom je v hodné teplo.

Ak máme viac času, venujme ho podpore zdravia, navštívme Wellness centra. Dnes sú takmer všetky s celoročnou prevádzkou. Taká Podhájska je zaujíma aj v tomto ročnom období. Možno si poviete, prečo opäť Podhájska. Čosi o tom viem. Kúpele som navštevovala pravidelne, každoročne s 21 dňovým pobytom. Navštívila som snáď všetky - vhodné  na pohybový ochorenia na Slovenku. Najlepšie výsledky mám po Podhájskej. Tak sa tam vraciam, zas a znova.  Možno sa zapáči aj vám, treba len vyskúšať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?