Podhorie a Odkaz Karolíny Brüstleovej.

Autor: Anna Čunderlíková | 14.3.2013 o 10:25 | Karma článku: 12,72 | Prečítané:  670x

Keď som si do internetového vyhľadávača zadala Podhorie, našla som hneď dve obce rovnomenného mena. Prečo ma Podhorie zaujalo? V zozname literárnych súťaží pre rok 2013 som našla aj súťaž, ktorá nesie názov - Odkaz Karolíny Brüstleovej. Vyhlásovateľom a organizátorom IV. ročníka celoslovenskej súťaže je obec Podhorie a spoluorganizátori Žilinský samosprávny kraj, Krajské kultúrne stredisko v Žiline a Rímskokatolícky farský úrad Lietava.

Nie tak dávno som písala na tému „Byť dobrým človekom..,“ učila nás pani učiteľka.“ Áno, patrím  do generácie, ktorá mala svojich učiteľov vo veľkej úcte. Dovolím si povedať, že ja osobne som mala veľké šťastie na dobrých učiteľov. Možno aj preto mi je tak sympatický postoj občanov obce Podhorie. Je to obec, ktorá sa nachádza  na hornom Považí medzi Rajeckou dolinou a Súľovskými skalami

 

Podlorie_mala.JPG

Podhorie2.jpg

Z publikácie venovanej Podhoriu a Karolíne Brüstleovej sa dozvieme, že v tejto dedinke učila v rokoch 1903 – 1932. Na Považie prišla  z Viedne, ruch veľkomesta vymenila za ticho v  horách. V tej dobe nešlo, len o vyučovanie, ale aj o osvetu. Učila deti písať, čítať počítať, vyučovala náboženstvo, organizovala oslavy, nacvičovala básne, piesne, divadla, chodila s deťmi na výlety a založila školskú knižnicu. Vďační občania jej s úctou a vďakou venovali  pamätnú tabuľu a na jej počesť organizujú literárnu súťaž.

Karolina.png


Z propozícii literárnej súťaže sa dozvedáme, že jej poslaním je podporiť literárnu tvorbu s cieľom rozvíjať pozitívne myslenie autorov, úctu k morálnym hodnotám a prispievať k poznaniu života a diela ľudí, ktorí sa svojim životom zaslúžili o všeobecné dobro.


8. marca 2013 sa uskutočnilo vyhodnotenie IV. ročníka literárnej súťaže. K slávnostnej atmosfére prispel aj obecný spevácky zbor. Predsedníčka poroty Mgr. Beáta Jarošová, zhodnotila úroveň tohoročnej súťaže, nasledovalo individuálne vyhodnotenie a čítanie ukážok vyhodnotených prác. Víťazi v jednotlivých kategóriach dostali  upomienkové darčeky, ktoré budú milou spomienkou na tento deň. Ťažko vymenovať všetkých, ktorí prispeli k organizovaniu a vyhodnoteniu súťaže, ale tiež sa nepatrí niekoho opomenúť. Za všetkých spomeniem Mgr. Evu Vlčkovú, koordinátorku súťaže,  Rudolfa Martinku, starostu obce a pána kaplána Daniela Šedíka. A ešte dodám, stretla som nesmierne veľa milých ľudí, z ktorých vyžarovala úžasná pozitívna energia. Prežila som krásny deň.


Podhrie_sutaz1.jpg

Súčasťou vyhodnotenia literárnej súťaže bolo aj odhalenie a vysvätenie tabule ďalšiemu učiteľovi a rodákovi z Podhoria - Ľudovítovi Gregušovi.  Na tabuli okrem otvorenej knihy, ako symbolu učiteľstva je aj včelí plast a ovocie, ako symbol podpory včelárstva a ovocinárstva. Nebol len učiteľom, ale aj radcom pre dospelých, učil ich  rozumne hospodáriť.

Podhorie3_tabula.jpg

Podhorie_kvety.JPG

Ak vás moje slova zaujali odporúčam navštíviť internetovú  stránku: www.obecpodhorie.info

Fotografie, zdroj: Agáta Masná a Anna Horčičáková


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?