Za darček a obed dlhy až do smrti...

Autor: Anna Čunderlíková | 18.3.2013 o 11:36 | (upravené 18.3.2013 o 14:18) Karma článku: 11,21 | Prečítané:  1588x

Keď sa ľudia ocitnú v nepriaznivej situácii zvyknú povedať: „Keby som vedel(a), že spadnem, tak si sadnem."  Veď to keby sme to vedeli. Ibaže často aj vieme a predsa opakujeme jednu a tú istú chybu. Raz som si niekde prečíta, že podvodník nás oberie o peniaze, ak chceme získať niečo za nič. Aj preto by obozretnosti  nemalo byť nikdy dosť. Nič  nie je zadarmo!

Napriek tomu, že už odznelo  veľa upozornení z polície,  v TV, v rozhlase i v iných médiách, rôzni podvodníci sa opakujú takmer v pravidelných intervaloch. Vymýšľajú nové a nové finty. Musíme uznať,  darí sa im..., podvedú ľudí takmer všetkých kategórii. Najlepšie sa im to darí  u skôr narodených, práve oni oveľa viac, týmto typom ľudí dôverujú.

Podvody sú rôzne: vnuk v núdzi, dopravná nehoda, snaha dostať sa k úsporám dôchodcov cez "akože" rôzne inštitucie, či firmy. Úžera, nekalé praktiky pôžičiek, s vedomím, resp. s cieľom pripraviť  ľudí o strechu nad hlavou. A veľa, veľa ďalších...

Asi najčastejšie sú to rôzne predvádzacie akcie s cieľom „niečo výhodne predať." Nie tak dávno som cestovala MHD a spolu so mnou okrem  iných aj pani s dvomi barlami. Slovo dalo slovo a pani sa rozhovorila, že ide na prezentáciu spojenú s občerstvením.  Snažili sme sa ju na nekalé praktiky „ firiem" upozorniť. Nedbala na naše slová. „ Doma mi je mi dlho, tak idem medzi ľudí," rezolútne odmietla naše rady. Neviem, ako prezentácia dopadla, ale už veľa  ľudí na také a podobné akcie doplatilo.

Keď som prechádzala internetový portál našla som zaujímavý článok: „Předváděčky aneb Za dárek a oběd dluhy až do smrti."  Nájdete tam odkaz  aj ďalšiu užitočnú stránku, ktorá radí, ako nespadnúť do pasci rôznym podvodníkom. Predpokladám, že to  môže zaujať aj vás, a možno informácie môžete odporučiť svojim rodinným príslušníkom, známym, či susedom. Myslím si, že by ľudia mali vzájomne informovať a možno sa aj podeliť o zlé skúsenosti, i keď chápem, že to nie je jednoduché priznať sa,  ako sme sa „ dali napáliť."

Ako sa chrániť? Nedôverovať, nepožičiavať, nekupovať nevýhodný tovar, neotvárať neznámym osobám, Mať po ruke telefón s dôležitými číslami a udržiavať dobrý kontakt so susedmi, ktorí môžu byť včasnou záchranou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?