Marec mesiac knihy v Dome dôchodcov vo Zvolene

Autor: Anna Čunderlíková | 22.3.2013 o 9:37 | Karma článku: 10,85 | Prečítané:  363x

Marec - mesiac knihy.  Práve toto je čas, kedy sa knižnice na celom Slovensku snažia svojich čitateľov pripútať ešte viac. „Kniha, najlepší priateľ človeka," rozhodne to nie je fráza. Ľudia, ktorí milujú knihy vedia, že prostredníctvom kníh si rozširujú slovnú zásobu, zväčšuje sa ich  vedomostný obzor a rozvíjajú si komunikačné schopnosti.

Kniha, ako najlepší priateľ človeka je od nepamäti spoločníkom mladých, starších a neodmysliteľne patrí aj k tým skôr narodeným. Dobrá kniha im robí príjemnú spoločnosť a určite pomáha udržiavať psychickú kondíciu. Zapamätať si dej, prípadne ho prerozprávať a podeliť sa o zážitky, to všetko  ponúka  dobrá kniha.

Krajská knižnica Ľ. Štúra vo Zvolene, okrem veľkého množstva akcii priamo v knižnici, pripravuje akcie aj pre Domy dôchodcov a domovy sociálnych služieb. 19. marca som sa takého stretnutia zúčastnila aj ja -  v Dome dôchodcov vo  Zvolene.

Priznám sa, v takom zariadení som bola po prvý raz. Rozhodne stálo za to prijať pozvanie p. Anny Farbiakovej, knihovníčky Knižnice Ľ. Štúra vo Zvolene a osobne sa podieľať  na besede s obyvateľmi tohto domu dôchodcov.

Zaujal ma úprimný, povedala by som až familiárny vzťah medzi sociálnymi sestrami a klientmi. Bolo zrejme, že poznajú ich potreby a ich záujmy. Pani Anna Farbiaková si pripravila pútavé rozprávanie o zvykoch zameraných na region Podpoľania, ktoré sa viažu na prípravu a slávenie Veľkej noci. Rozprávanie doplnila nahrávkami, ktoré dokumentovali koledy, piesne a zvyky z dedinského života. Bolo príjemné započúvať sa, ako klienti besedu obohacovali  svojimi vlastnými skúsenosti a spomienkami na prípravu a slávenie Veľkej noci.

Súčasťou besedy bola aj téma prípravy tradičných veľkonočných jedál, ktoré nasledovali po pôstnom období. Neobišli sme ani súčasnosť -  význam vyváženej strany obohatenej o vitamíny, minerálne látky a stopové prvky. V súvislosti so stravovaním bol zdôraznený pitný režim, ako aj i ďalšie činitele, ktoré sa výrazne podieľajú na podpore zdravia a pohode človeka, bez ohľadu na jeho vek. I keď majú klienti o stravovanie postarané, téma ich zaujala. Potešila ma najmä ich spokojnosť s tým, že žijú čas, kedy  túto starostlivosť zverili do rúk odborníkov -  touto službou sú  evidentne spokojní. Beseda bola doplnená tematicky zameranými knihami a pôsobivým čítaním urývkov z kníh.

Bolo to veľmi milé stretnutie a nie jediné. Na internetovej stránke DDaSS je takých a podobných aktivít zaznamenaných viac.  Besedy sa spolu s klientmi  zúčastnili i sociálne sestry, a na záver prišla prítomných  podporiť aj pani riaditeľka PhDr. Mária Machayová. To že sa klienti domu dôchodcov cítili príjemné svedčí aj fakt, že si vyžiadali ďalšie stretnutie, a nie len to, vytypovali si aj tému - liečivé byliny. Mnohí z nich si pestujú bylinky na záhone pri dome dôchodcov alebo na balkóne.

Fotografie: Mgr. Slávka Mázorová

DD_Zvolen2.JPG

DD_Zvolen4.JPG

DD_Zvolen1.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?