Veľkonočné zvyky a tradície

Autor: Anna Čunderlíková | 25.3.2013 o 11:20 | Karma článku: 6,87 | Prečítané:  1588x

Najkrajšie a najvýznamnejšie sviatky kresťanského roka, taký prívlastok sa dostáva Veľkej noci. Ešte, že máme kalendár. Vypočítať si dátum Veľkej noci by bolo nad moje sily. Viem len toľko, že závisí na prvom splne po jarnej rovnodennosti. Ak spln pripadá na nedeľu, Veľká noc bude až nasledujúcu nedeľu. V jednotlivých rokoch sa dátum pohybuje medzi 22. marcom  a 25. aprílom. Nech je to akokoľvek na sviatky sa tešíme, veď prichádzajú po dlhej zime, ako milá predzvesť jari.

Myšlienka je vždy rovnaká, iba zvyky sa líšia. Sviatky  sme si užívali a užívame každý po svojom. Skôr narodení spomínajú na zvyky, tradície a s láskou ich odovzdávajú, aby sa dostali do povedomia aj mladým. Skúsim priblížiť tie moje, z pod Poľany a pridám  vinš, ktorý sa v našej rodine traduje: „Láska zeleného štvrtka, viera Veľkého piatka, nádej Bielej soboty a víťazstvo Veľkonočnej nedele nech vás posilní pokojom a vierou."

Kvetná nedeľa - pripadá na nedeľu pred Veľkou nocou, až potom nasleduje Veľký týždeň. Spomínam si ako sme do kostola  prinášali rozvinuté vŕbové prútiky - bahniatka, ktoré kňaz posvätil. Moji rodičia bahniatka zastokli za  obraz a pri veľkej búrke hodili konárik do ohňa - mal ochrániť dom. To čo sa uvarilo a zjedlo na kvetnú nedeľu malo vraj magickú moc. Na obed sme okrem iných pôstnych jedál mávali i cestoviny posypané makom, aby na obilí narástli dlhé klasy a aby bola bohatá úroda zrna.

Bahniatka2.jpg

 

Zelený štvrtok - na tento deň si spomínam, ako na deň, keď sa zaviazali zvony. Zvuk zvonov až do Veľkej noci nahradzovali rapkáče. V tento deň ľudia siali mak, hrach, bôb, tekvicu a uhorky, pravda podľa dátumu Veľkej noci. Hovorili, že tak ako sú zaviazané zvony, tak sa zaviažu aj kvety na týchto rastlinách a budú mať pekné a bohaté  plody. Aj tento deň sa varili cestovinové a zeleninové jedla, najmä jedlá, ktoré súviseli so zelenou farbou, ako špenát, kapustu, hrach.

Zvon.jpg

Veľký piatok - platil a dodnes platí prísny pôst. Iba raz za deň bolo dovolené najesť sa do sýta, ale mäsu sme sa vyhýbali.  Na veľký piatok sa nesadilo, ani nesialo, tento deň sa tradovalo, že zem sa nemôže hýbať.

Biela sobota- mamička piekla makové, orechové a tvarohové záviny, perníky a ďalšie koláče pre očakávaných hostí - oblievačov. Maľovali sme vajíčka, neskôr  kupovali aj čokoládové. Cez deň sme ešte stále jedli pôstne jedlá - biele jedlá, ako bielu fazuľu, mliečne prívarky.  Hoci sa už varila šunka, pripravovala kapustnica s hubami a studenô - huspenina. Tieto jedlá sa pripravovali  už na nedeľu.

Rezance.jpg

Jedlo.jpg

 

Veľkonočná nedeľa - v tento deň sa nesmelo krájať nožom ani variť - všetko už malo byť nachystané. Pre mladých to bola prvá zábava - veselica po dlhom postom období.

Oblozena_misa.jpg

 

Veľkonočný pondelok - na tento deň sa mnoho dievčat netešilo. U nás sa polievalo. Voda bola ponímaná, ako očisťujúca a poliatie dievčat malo znamenať zabezpečiť mladosť, krásu a zdravie po celý rok. Polievanie bola doména  chlapcov. Išli tam, kde sa im dievča páčilo. Čím viac polievačov, tým „hrdšia dievka." Chlapci dostávali maľované vajíčka a tí menší aj korunky. Spomínam si, ako si otecko pred sviatkami zvykol zamieňať peniaze za "drobné." Chlapci z rodiny dostali viac,  tí z dediny  a spolužiaci  o čosi menej.

 

Vajicka.jpg

 

Cokoladove_vajicka.jpg

K Veľkej noci bezpochyby, ako jeden zo  symbolov patrí vajíčko - obsahuje zárodok života. Jedlá z vajíčok - praženica, obložená misa, na ktorej okrem vajíčok, syra, šunky, hrudky syra bol aj chren.

Čo k tomu dodať, každý sviatok má svoje čaro. Patrí sa zaspomínať, zachovať si  pekné zvyky a odovzdať ich aj ostatným  členom rodiny, najmä mladým.

Kvietok.jpg

 

Obrázky zdroj:  https://www.google.sk/ -  otázky pre dopyt obrázky veľká noc

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?