Svetový deň zdravia 2013 - Kontroluj si svoj tlak krvi

Autor: Anna Čunderlíková | 7.4.2013 o 9:33 | Karma článku: 5,98 | Prečítané:  703x

7. apríl - Svetový deň zdravia - vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO)  si pripomíname už od roku 1950. Pri tejto príležitosti každoročne zdravotnícki pracovníci organizujú akcie zamerané na podporu zdravia. V roku  2013 je tento deň venovaný hypertenzii - vysokému krvnému tlaku. Často som sa takýchto a podobných akcií  aktívne zúčastňovala, aj preto by som chcela upriamiť pozornosť na podporu zdravia. Akcie sú organizované po celom Slovensku, len si vybrať  -  sú bezplatné.

Možno to viete,  ale nedá mi nepripomenúť, že je ešte stále veľa ľudí, ktorí svoj tlak krvi nepoznajú.  A pritom vysoký krvný tlak je zradný, že sa zvyčajne neprejaví, resp. sa prejaví, keď je neskoro. Nikto nie je príliš mladý na to, aby nebol ohrozený vysokým krvným tlakom. Jediná možnosť, ako to zistiť je nechať si ho zmerať. Začiatkom apríla sa nám ponúka možnosť -  využime ju. Nezabudnime na to, že vysokému krvnému tlaku sa zvykne hovoriť aj „tichý zabijak."

Ako to v našom tele funguje?  Bez tlaku krvi by sa  nemohla v tele zabezpečovať cirkulácia krvi. Orgány by nedostali  kyslín a výživu, ktorá je nevyhnutná pre našu existenciu. Srdce pumpuje krv cez cievy a vytvára tak určitý tlak. Na jednej strane závisí na sile, ktorou srdce vháňa krv do ciev, na druhej strane ho ovplyvňuje elasticita ciev. Pri meraní krvného tlaku sa stanovujú dve hodnoty. Systolický tlak, čo  je tlakové maximum v čase úderu srdca a diastolická hodnota, čo je minimum medzi dvomi údermi srdca - výsledok  zmeraný tlak krvi. Optimálny krvný tlak je  120/80 mm Hg. Ak nám zaznamenajú zvýšené hodnoty tlaku krvi, rozhodne treba vyhľadať ošetrujúceho lekára, ten má niekoľko možnosti, ako určiť, či ide skutočne o vysoký krvný tlak.

Vysoký krvný tlak sa  v ostatnom čase oveľa častejšie vyskytuje u tridsiatnikov, dokonca už tínedžerov. Tiež je pravda, že niektoré skupiny sú ohrozené viac, tí by mali by byť sledovaní pravidelnejšie. O ktoré skupiny ľudí ide?

-   U ľudí, u ktorých sa vysoký krvný tlak, vyskytuje v rodine

-   Muži nad 55 rokov  a ženy nad 65 rokov veku

-   Ľudia, ktorí trpia nadváhou, majú zvýšený cholesterol a fajčiari

 

index.jpg

Zvážte,  ja si myslím, že  obozretnosti  nikdy nie je dosť, veď ide o zdravie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?