Pravidelný prísun tekutín = jasná myseľ

Autor: Anna Čunderlíková | 11.4.2013 o 12:05 | Karma článku: 9,89 | Prečítané:  1203x

Nepoviem nič nové, keď pripomeniem, že ľudský organizmus obsahuje 50 a 70 % vody.  Bez nej by naše telo nemohlo fungovať, napriek tomu pitný režim zanedbávame,  nepripisujeme mu dostatočnú vážnosť. A pritom dehydratácia - nedostatok tekutín v tele  má nepriaznivý vplyv najmä na schopnosť sústrediť sa.  Týka sa to takmer všetkých vekových kategórii, jednoducho zabúdame piť. Ak máte čas a záujem skúsme si pitný režim pripomenúť.

Mozog váži asi 1,3 kg, z toho ¾ tvorí voda. Ak dopustíme, že naše telo bude dehydratované, mozog bude vyčerpaný.  Chceme ostať čulí? Kto by nechcel.  Potom by sme ma piť vodu počas celého dňa.

Ja osobne sa prihováram za vizuálne pitie -  8 pohárov denne. Počítam, vidím a pomaly pijem. Ak na tento spôsob pozabudnem, na konci dňa zistím, že som  pila veľmi málo. V prípade, že  „držím slovo" potom za deň vypijem 2 litre tekutín, čo je vlastne  odporúčané množstvo. Nečakajme, kým vysmädneme! Ono sa to povie, ale čím je človek starší, tým menej pociťuje smäd. Rovnako je to aj u detí, ani oni nepociťujú smäd.

 

Pohar.jpg Salka_caju.jpg

Spomínam si jednu staršiu kolegyňu, ktorá sa mi so slzami v očiach sťažovala, že ju nevesta považuje za dementnú.

„Je pravda, stáva sa mi, že som trochu dezorientovaná, aj zabúdam o niečo viac. Mávam sucho v ústach a som podráždená," pripustila svoje problémy.

„A  čo pitný režim?" skúsila som sa opýtať.

„Nepijem veľa, lebo potom  chodím často na WC."

„ To je pravda, aký  príjem, taký  výdaj," súhlasím.

„ Bez tekutín to  však nejde, ver mi!" Nabádam ju na priebežné pitie. Odporučila som jej  môj systém "  ja počítam do osem..."

Počítala..., a po čase sa mi zdôverila, že sa cíti lepšie, sem- tam čosi zabudne, ale to patrí k  veku. Koncentrácia sa jej výrazne zlepšila, hlava ju nebolí, a aj  podráždenie sa zmiernilo.

„Vidíš, si ako tie  kvety, ani tie  by  neprospievali  bez vody. A o tie sa staráš pravidelne, nezabudni ani na seba." Snažila som sa situáciu odľahčiť a vytvoriť jej akési  spojenie medzi starostlivosťou o kvey, ktoré sú jej pýchou  a vlastným pitným režimom.

 

Izbovy_kvet.jpg

Tak je, sme ako tie kvety...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?