To bol Vlado Oravec....

Autor: Anna Čunderlíková | 6.5.2013 o 11:12 | Karma článku: 5,23 | Prečítané:  1392x

Myslím, že je ešte veľa ľudí, a nielen Zvolenčanov, ktorí si radi vypočujú pesničky, akými boli Čerešne, Nemám auto, Zašlé časy, či  Pieseň do vetra a z času - načas si zaspomínajú na speváka, skladateľa - Vlada Oravca.  Knižnica Ľ. Štúra vo Zvolene pripravila 2. mája k jeho nedožitým šesťdesiatinám zaujímavé popoludnie pod názvom  To bol Vlado Oravec. Kto prijal pozvanie určite neoľutoval.

Programom sprevádzal Marián Kološta, ako sám uviedol, spájala ich nielen spolupráca, ale aj silné priateľstvo. Spomienka na Vlada Oravca začala rodinným  filmom, ktorý bol prierezom jeho  života, štúdia, účasti v speváckych súťažiach i obdobím jeho najväčších úspechov, kedy najviac nahrával v rozhlase, spolupracoval so skladateľmi Vojtechom Wickom a Ali Brezovským a s textárom Alexandrom Karšayom.

Zvolenčan Vlado Oravec sa narodil 25. marca 1953  a zomrel 11. júna 1984  v Bratislave, vo veku 31 rokov. Z dostupných zdrojov  sa dozvedáme, že príčinou jeho smrti bol vážne sa zhoršujúci zdravotný stav a nalomená psychika. Pochovaný je  cintoríne vo Zvolene. Odišiel tam, odkiaľ nie je cesty späť, ale jeho pesničky stále žijú. Napriek krátkemu životu dosiahol veľa, niekomu sa to nepodarí ani za celý dlhý život.

Zaujímavé bolo aj video, ktoré bolo vyhotovené z programu k jeho nedožitým päťdesiatinám. Mladí tanečníci si  aj roku 2003 s chuťou zatancovali na jeho pesničky.  Život  Vlada Oravca nám  priblížili aj fotografie z rodinného albumu. Poskytli ich jeho sestry, ktoré sa tejto milej spomienky osobne zúčastnili.

Za všetky jeho úspechy poukážem,  najmä  na  jeho účasť na Bratislavskej lýre v roku 1975 (Jasne svietia hviezdy) i to, že s Evou Kostolányiovou reprezentovali Československo na festivale v írskom Castlebare (1973). Koncertoval v Poľsku, v bývalom Sovietskom zväze i na X. svetovom festivale študentstva  a mládeže v Berlíne. Účinkoval v televíznych programoch, bodoval v ankete Mladého sveta i v čitateľskej súťaži Populár. Ako autor písal aj pre iných spevákov, napríklad pre Evu Kostolániová (Mojich sĺz sa nedočkáš) a pre Karola Duchoňa (Muškátový dom).

Zo slov  Mariana Kološtu vyplynulo, že sa pripravuje aj knižná publikácia o živote a diele Vlada Oravca a prepis jeho pesničiek na súčasné nosiče. Verím, že si budeme môcť kúpiť jeho profilové CD. Je dobre, že sa nezabúda na nášho rodáka. Je správnej hovoriť o ňom mladým, ale pripomenúť ho aj nám, jeho generácii.

Chcela by som povedať, že veľké ďakujem za pekné popoludnie patrí zamestnancom Knižnici Ľ. Štúra vo Zvolene a želám im, aby takých a podobných akcii mali, čo najviac.

VO.jpg

Vlado Oravec na Bratislavskej lýre v roku 1975.

Zdroj fotografii:  Google, obrázky pre dopyt Vlado Oravec

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?