31. máj - Svetový deň bez tabaku

Autor: Anna Čunderlíková | 31.5.2013 o 14:59 | Karma článku: 7,89 | Prečítané:  413x

Nechcem provokovať, ani nikoho  z fajčiarov spovedať, či vydržal dnešný deň bez cigarety. Pravda je taká, že čo je zakázané chutí najviac a netýka sa to len cigariet. Príkladom boli  už Adam s Evou, ktorí  porušili zákaz v raji. Známe je i  rozprávkové porušenie vstupu do trinástej komnaty. Príkladov by sa našlo viac. Nepoznám porušenie zákazu, ktorý by prinášalo osoh. Takmer vždy sa niekto popáli, napriek tomu sa nechceme poučiť. Zákazy najčastejšie  porušujeme dovtedy, kým  to nepocítime „na  vlastnej koži."

Nie je to len o cigaretách, možno aj vy poznáte nasledujúce slova, ako niektorí ľudia ospravedlňujú svoju nadváhu: „Kým tučný schudne, chudý zomrie."  A naďalej si vedome poškodzujú zdravie. Aj fajčiarov počujeme ako hovoria: „ Každý na niečo umrie." To je pravda, ale prečo umierať na rakovinu pľúc, či žiť s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. Iste, ochorejú aj ľudia, ktorí nikdy nefajčili, ale nezabúdajme aj na pasívne fajčenie. Fajčiari to neradi počujú, ale oni neškodia len sebe, ohrozujú aj svoje okolie. Že ste takých a podobných slov už počuli veľa? Súhlasím a tiež si uvedomujem, že situáciu nevyrieši žiadny zákaz. Tak ako príklady priťahujú, môžu aj odpudzovať, aj preto by sa  mali  podľa môjho názoru premietať krátke filmy v TV, na školách, na železničnej, na autobusovej stanici, ktoré dokumentujú dopad fajčenia na zdravie človeka. Súhlasím so zverejňovaním odpudzujúce obrázkov (na jeden upozorním aj ja), vari  sa nám neponúka k videniu  nič horšie, ako človek umierajúci na rakovinu v dôsledku fajčenia?

 

Cigareta_U.jpg

Nech urobí spoločnosť akékoľvek opatrenie rozhodujúce bude, ako sa s problémom vyrovná jednotlivec, ktorého sa to bezprostredne dotýka.

Nechcem byť nespravodlivá. Myslím si, že sa za ostatné roky urobilo veľa, nefajčiarske zóny v reštauráciách, zákaz fajčenia vo verejných inštitúciách... no opäť slovo zákaz. I tak, nezdá sa, že je to dosť. Nakoniec nejde len o poškodenie zdravia jednotlivca, ale aj o veľké ekonomické  straty spoločnosti, ktoré predstavuje liečba týchto závažných ochorení. A tak rozhodne platí, že fajčenie škodí nielen zdraviu ale aj peňaženke.

Fotografia, zdroj:

http://www.pluska.sk/spravy/zo-zahranicia/tvrdy-boj-proti-fajciarom-z-cigarety-vyrasta-nechutny-nador.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?