Spoznaj sám seba...

Autor: Anna Čunderlíková | 8.7.2013 o 8:46 | Karma článku: 8,77 | Prečítané:  519x

Sebapoznanie a sociálna percepcia - bol jeden z odborov štúdia na U3V pri Technickej univerzite vo Zvolene v akademickom roku 2011/2012 a 2012/2013.  Hovorí sa, že nikdy nie je neskoro, tak prečo sa nezamyslieť nad sebou, nepouvažovať nad svojimi vlastnosťami - dobrými i tými horšími.

„Poznaj sám seba" -  hlásal aj výrok v delfskej veštiarni.  Mýtus alebo fakt? Kto vie, možno sa tam ľudia naozaj chodili zamyslieť nad sebou, nad svetom...

„Poznaj sám seba," tento známy výrok bol aj hlavným cieľom Sokratesovej filozofie. Hlásal, že poznanie je cnosť a človek môže byť dobrý iba, ak pozná sám seba.

Jedno je isté, aby sme porozumeli ľuďom okolo nás musíme poznať  sami seba. Každý z nás je jedinečná osobnosť, ale tiež je pravda, že každý vidí  seba z tej lepšej stránky. A tak sme sa začali spoznávať, lebo sme sa chceli poznať.

Malá skupina ľudí, ktorých spájal rovnaký cieľ. Streda a či piatok vždy to bol pre nás sviatok. Stretli sme sa, čo to porozprávali o sebe, o rodine. Spolu s lektorom sme prežívali narodenie jeho dcérky, sledovali sme ako rastie, ako sa im darí.  Rozšírili sme si vedomostný obzor, písali testy, veď preto sme sa stretávali. Dozvedeli sme sa to, čo sme chceli, ale často aj to, čo sme nechceli. Prečo nie? Veď to bol cieľ - „Spoznaj sám seba!" Tak je, postupne sme spoznali svoje silné i slabé stránky. Myslím, že nebolo dôležité poznať sa len prostredníctvom testov, naučili sme sa viac vnímať a korigovať svoje prežívanie, správanie. A hlavne bolo nám fajn...

Určite sa nemôžem postaviť pred zrkadlo a povedať: „Poznám sama seba!" Môžem však povedať: „Urobila som pre seba veľa," aj vďaka tomu, že máme k dispozícii U3V, aj vďaka úžasnému lektorovi, akým je Mgr. Atilla Rácz.  On je nielen vynikajúci lektor, ale aj úžasný mladý človek. Myslím, že môžem za  nás všetky povedať, že nám budú  stretnutia s ním chýbať. A chýbať mi budú aj úžasné "baby" - "konškoláčky."

Citát z príručky a rozvrhu  U3V hovorí a za nás všetkých, bez ohľadu na vek: „Musíš sa mnoho učiť, aby si poznal, ako málo vieš."  Michel Eyquem de Montaigne. Možno oslovil aj vás... program oslovil aj veľa mojich mladých - bývalých kolegýň, s ktorými som sa zvykla o žážitky z prednášok  podeliť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V Štúrove našli štyri funkčné bomby z druhej svetovej vojny, časť ľudí evakuovali

Odkrytú muníciu si vo štvrtok všimol muž, ktorému ušiel pes.

BRATISLAVA

Bratislava má novú atrakciu. Prechádzku vo výške 85 metrov

Záujemcovia sa môžu pokochať výhľadom z parapetnej rímsy okolo reštaurácie Ufo.


Už ste čítali?