Mágia sviečok...

Autor: Anna Čunderlíková | 17.7.2013 o 14:21 | Karma článku: 6,73 | Prečítané:  3407x

Sviečky sprevádzali ľudí od nepamäti. Svetlo, farba, vôňa a teplo ich plameňa symbolizujú silu, ktorá má ovplyvniť náš život. Každý si niečím pomáhame, veríme niečomu, lebo chceme. Všeobecne je známe, že oheň a teda aj plameň sviečky pomáha ničiť negatívne energie a navyše plameň sviečky vytvára  pohodu, romantiku...

Sviečková mágia? Ochrana sviečkou? Verte, či neverte, sviečkové rituály sú staré ako ľudstvo samé. Oheň prerážal tmu, zaháňal chlad, vlhko, chránil pred divou zverou a pomáhal človeku spracovať potravu, aby bola stráviteľná. Dochovali sa ústne i písomne  legendy, ktoré hovoria o tom, že sviečky pomáhali  ľuďom získať lásku, nadobudnúť dobré vlastnosti a dokázali navodiť prijemné situácie. Ale tiež slúžili  na odvrátenie nepríjemných situácii, na zbavovanie  zlých návykov, potláčanie depresií, strachu a podobne.

Podľa dávneho chápania sveta oheň patrí k štyrom základným prvkom, z ktorých sa skladá materiálny svet: voda, zem, vzduch a oheň. Najznámejší  je mýtus o Prométheovi, ktorý ukradol bohom oheň a daroval ho ľuďom,  čím im dal do rúk mocnú zbraň.

Väčšina ľudí prežíva sviečkový rituál už v rannom detstve. Spomínate si narodeninovú tortu, ktorú ste mali sfúknuť a niečo si pritom želať? Keď sme boli starší, robili sme to  so zatvorenými očami - účinok sa vraj zvyšuje.

Vari najviac známa a blízka  je nám „hromnička," sviečka posvätená na Hromnice, lebo práve Hromnice sú považované za sviatok ohňa. Starý rodičia páli hromničné sviečky na ochranu domu pred bleskom. Nechali  ju počas búrky a nebezpečného šľahania bleskov horieť,  potom ju zhasli a odložili. Verili, že hromničná sviečka má zázračnú moc.

Ďalšie sviečky, na ktoré si pamätám z môjho detstva boli tie, ktoré sa pálili pri zomierajúcom a mŕtvom.  Kedysi, a nie je tak dávno, najmä starí ľudia zomierali doma, v kruhu svojej rodiny - detí, vnúčat i pravnúčat.  Niekto môže  povedať, že  to bolo  pre deti stresujúce. Nebolo. Smrť je súčasťou života, treba o nej hovoriť. Netreba ja jej vyhýbať.  Deti videli, ako sa rodičia starajú o starých rodičov, učili sa od nich súdržnosti a láske v rodine.Tiež si spomínam na pálenie sviečok na Sviatok všetkých svätých a na deň Pamiatky zosnulých, ľudovo nazývaných Dušičky- obyčajné sviečky a ružičky z krepového papiera. Zvyk udržiavame aj dnes, ibaže dnes si môžeme vybrať z veľkého množstva kytíc, sviečok a kahancov.

Nádherné a plné významu sú adventné sviečky, z krstu, z prvého svätého prijímania,  z birmovky aj zo sobáša. Spomína si na svoju sviečku zo sobáša, podľa starých zvykov  som si ju  mala uchovať a zapáliť, keby v manželstve nastali problémy. Našťastie nebolo treba.

A čo farba a vôňa? Farby majú veľký vplyv na celkový pocit pohody. Je zrejme, že za slnečného dňa, kedy prevládajú modré, zelené a žlté  odtiene  cítime sa lepšie než počas zamračeného dňa. Svetlejšie farby sa vo všeobecnosti  považujú za pozitívnejšie, tmavšie za negatívne. Napríklad červená farba vyjadruje teplo a nadšenie, ale tiež rebéliu a násilie. Na druhej strane vraj ochraňuje, stačí sa pozrieť koľko ľudí okolo nás nosí na ruke Kabbalah - náramok  proti urieknutiu. Mýtus alebo pravda?  Možno stačí, že tomu veríme. Nie menej dôležité sú vône. Určite aj z vlastnej skúsenosti  viete, že sú vône, ktoré upokojujú nervový systém,  podnecujú tvorivú schopnosť alebo pôsobia na naše pocity. Tak ako farby,  aj vône môžu pôsobiť pozitívne i negatívne, mali by sme si vedieť vybrať.

Sviecky01.jpg

Sviečka celkom účinne  pohltí  nežiaduci cigaretový dym, za letných večerov poslúži, ako ochrana proti muškám a komárom. Sviečky mám vždy poruke, sú môj obľúbeným darčekom, rada ich prijímam i dávam. Nech je sviečka  akokoľvek krásna nenechám ju v byte stáť bez účelu, lebo  každá  dokáže navodiť úžasnú atmosféru a prežiariť domov.

Sviečkový rituál je forma, ako sa môže človek, čo najpríjemnejšie zmieriť sám so sebou. Sviečky sú symbolom svetla, odovzdania a dokonalosti, a v súčinnosti s farbami a vôňami sa rozvinie celá ich moc. Pohľad na plápolajúci plameň upokojuje myseľ a priaznivo pôsobí na nervovú sústavu, pôsobí proti stresu.

Možno je namieste pripomenúť zásadu, treba pomáhať, ale pritom „nikomu neškodiť."  Kozmický zákon trojnásobnej odplaty vychádza zo zásady, že všetko, čo urobíme sa nám trojnásobne vráti. Nezáleží, či išlo o pozitívne alebo negatívne konanie. Táto zásada je akási naša ochrana...

Na záver mi nedá, aby som na tomto mieste nevyslovila varovanie, i keď máme ten najlpeší úmysel  - pracujeme s ohňom - opatrnosti nikdy nie dosť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V Štúrove našli štyri funkčné bomby z druhej svetovej vojny, časť ľudí evakuovali

Odkrytú muníciu si vo štvrtok všimol muž, ktorému ušiel pes.

BRATISLAVA

Bratislava má novú atrakciu. Prechádzku vo výške 85 metrov

Záujemcovia sa môžu pokochať výhľadom z parapetnej rímsy okolo reštaurácie Ufo.


Už ste čítali?