Mať priateľku je super...

Autor: Anna Čunderlíková | 29.7.2013 o 6:55 | Karma článku: 9,17 | Prečítané:  1026x

Nie  tak dávno som cestovala za priateľkou do Galanty. Len tak mimochodom som spomenula, že je to priateľka, ktorú mám zo štúdia na U3V. Moju známu - spolucestujúcu to dosť prekvapilo, z jej tváre som čítala, že tomu neverí. Nakoniec predsa dodala: „Aj v takomto veku môžeš získať  priateľku." Tak je, nezáleží na veku, nemusí  to  byť  len priateľka z detstva. Dôležitejšie je, že je to naozajstná priateľka.

Počas života nám osud privedie do cesty veľa ľudí. S niektorými sa len tak minieme, a niektorí nás ovplyvnia tak silno, že na nich spomíname po zvyšok života. Ľudia prichádzajú a odchádzajú z nášho života. Najcennejší je taký človek, ktorého môžeme nazvať  priateľom-priateľkou. Poznáme ich najmä vtedy, keď nám život prinesie starosti, problémy, s ktorými sa treba popasovať. Ktosi raz povedal: „Priateľ je ten kto prichádza, keď ostatní odchádzajú." Je fajn mať priateľku, máme sa komu vyrozprávať, cítiť spolupatričnosť a počuť názory. Rozumieme si aj preto, že sme „z jednej  planéty." Môžeme to povedať manželovi, ale ten nás spravidla prestane po pár minútach vnímať. Veď  to poznáte, vraj „babské reči."

Priateľka neváha pochopiť, podporiť... Nemusíme pred ňou nič skrývať. Môžeme sa priznať k svojim chybám a nemusíme byť v strehu, že  nás chce dobehnúť.  Nenahnevá sa, ak  jej nezavoláme alebo neodpovieme obratom na e-mail. Teší sa s nami vždy, keď sa nám darí. Dosiahli sme  úspech v práci, podarilo sa nám niečo výnimočné?  Máme super deti? Skutočná priateľka sa teší s nami,  neželá úspech, len nám, ale aj našim najbližším.

Super priateľka je taká, ktorá nás má rada také aké sme, aj s chybami. Veď kto ich nemá. Niečo vieme lepšie, iné o trochu menej dobre a niečo sa nám nepodarí vôbec. Taký je život. Super priateľka to pochopí,  jednoducho je na nezaplatenie.

Môže existovať priateľstvo medzi ženou a mužom? Otázka pomerne často diskutovaná. Jedni tvrdia, že priateľstvo medzi mužom a ženou existuje, iní to kategoricky odmietajú. Osobne si myslím, že nie každé priateľstvo musí prerásť do lásky.  V škole som mala  vždy lepšie vzťahy s chlapcami a v práci s mužmi. Nezávideli, neklebetili, aspoň nie tí,  ktorých som v živote stretla ja. Také priateľstvo beriem.

Rodinu si nevyberáme, ale priateľov áno, ibaže  aj tí prichádzajú a odchádzajú - sťahujú sa, alebo odídu tam odkiaľ niet návratu...  Neviem ako pre vás, ale pre mňa je priateľstvo veľmi dôležité. Dobrá priateľka je niekedy viac ako sestra, brat  a často nahradí aj psychológa. Ale pozor, nájdu sa aj také, ktorým  ja hovorím, že sú len  „prezlečené za kamarátky."  Viem o čom hovorím.

Ako som na to prišla? Nuž viac som dávala, ako dostávala. Nie, že by som stále niečo očakávala, ale ona sa mňa doslova prisala. Po takom  stretnutí som sa cítila ako vyžmýkaný citrón - taký vysávač energie. To predsa priateľka nerobí. Od tej treba isť, čo najďalej. Aj som išla..., trvalo mi to dosť dlho, nebola som dostatočne asertívna.

V inom prípade, som mala pocit neúprimnosti, slova boli v rozpore s činmi.  Chceme počuť príjemné slová, kto by to nechcel,  ale nie za každú cenu. Hovoriť: „to je super, blahoželám, v dobrom slova zmysle závidím...," a za chrbtom hovoriť niečo iné a správať sa tak, že je  to v rozpore so slovami. To tiež  nie je priateľka. Neúprimnosť a nedôvera je  vážnym dôvodom na ukončenie vzťahu.

Zamýšľať sa, alebo to nechať plávať?  Často sa zaoberám vzťahmi, v tomto prípade aj pre mňa platí, že sa takýmto a podobným babám „prezlečeným za kamarátky" treba radšej vyhnúť. Oni to nerobia nevedome ale cieľavedome. Teší ich  ak sa trápime.

Našťastie super priateľky mám a môžem povedať, že výrazne obohatili môj život. Tiež si uvedomujem, že priateľstvo nie je len o prijímaní, ale aj o dávaní. Preto si rada urobím čas na priateľku, poradím, podporím, pomôžem. Snažím sa priateľstvo oživovať pravidelnou komunikáciou a ochotou počúvať.  Ak vznikne nedorozumenie riešim ho za horúca. Nie je nič horšie, ako  dlhšie odmlky, či nevyslovené pocity. Nemusí sa to vyplatiť, priateľstvo  sa môže z nepodstatných dôvodov narušiť. A tak sa snažím priateľstvo oplácať rovnakým dielom. V súvislosti s priateľstvom si často spomeniem na slová: „Jediný spôsob ako mať priateľa je ním byť." Ralf Waldo Emerson.

Možno si položíte otázku prečo táto úvaha.  Pred pár dňami som mala meniny, poviete si sviatok všeobecne známy, ale tiež platí „zíde z očí, zíde z mysle" Ja som už tretí rok  „zišla z očí" mojim kolegyniam  a niektorým dokonca dlhšie - 15 a viac rokov, lebo som  za ostatné roky dvakrát menila zamestnanie. Prijať množstvo blahoželaní bolo príjemné a pocit, že nezabudli bol ešte krajší.

Mám aj novšie priateľstva - virtuálne - získala som ich v diskusii na blogu. Podporili, poradili, povzbudili.... I keď uprednostňujem osobnú komunikáciu aj takáto „spriaznená duša" je na nezaplatenie.

Kdesi som raz čítala, že: „Verný priateľ je ako mocná pevnosť, kto takého nájde, nájde poklad. Verného priateľa si  nemôžeme kúpiť, hodnota jeho vernosti sa nedá vyvážiť zlatom ani striebrom." Želám všetkým ľuďom, aby mali okolo seba len verných a pozorných priateľov, kolegov, aby si priateľstvo utužovali, potom náš  život bude  určite  krajší, veselší...

Ruza_priatelkam.jpg

Pre potešenie všetkým priateľkám a priateľom!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdošovi úradníci vybrali stíhačky F-16, čakajú na vládu

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy dolárov schválil americký kongres. Švédske gripeny by boli lacnejšie.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Minister obrany klamal, dôvodom sú nové stíhačky

Ako SNS vyberá nové slovenské stíhačky.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V SNS opäť vymenili hodnoty za peniaze

Už Mečiar o Slotovi povedal, že jeho hrdosť sa končí v Slovenskej poisťovni.


Už ste čítali?