Zázrak zvaný smiech

Autor: Anna Čunderlíková | 19.8.2013 o 11:05 | Karma článku: 9,30 | Prečítané:  922x

Účinky smiechu  považujem za nesmierne dôležité, aj preto som sa jedno obdobie reprezentovala rubrikou „Úsmev, prosím," kde som sa snažila pravidelne prispievať, s cieľom rozosmiať, čo najviac ľudí. Ak nie rozosmiať, tak aspoň na chvíľu zastaviť tok myšlienok, ktoré úsmevu bránia.  Prečo? Lebo úsmev je čoraz vzácnejší.... , dnes pridám aj retro spomienky.

Keď sme v pohode  často sa  smejeme. Vtedy nás ani nepadne skúmať prečo je tomu tak. Jednoducho sa cítime príjemne a reagujeme na vtipné situácie. Smiech je  teda prejavom nášho prežívania,  našej emocionality. Pravda závisí aj od  povahových vlastnosti. Niekto sa zasmeje dobrému vtipu, iný groteske..., ale sú ľudia, ktorých hneď tak ľahko nerozosmejeme. Keď sa to podarí, jedno má smiech spoločné - odbúrava negatívne vplyvy na náš organizmus.

Tak je. Ľudský smiech svedčí o fyzickom a psychickom zdraví, človek je v pohode a spravidla sa cíti šťastne. Spomínam na časy, keď som chodila na strednú, smiať sa na verejnosti  vraj nebolo dôstojné mladej dámy, tak nám to prízvukovali  dospelí. Bože, ako by sme sa boli niekedy zasmiali, no „nepatrilo sa." Raz sme cestovali autobusom  - "v štvorke." Štyri baby, bolo pod mrakom a dažďu, ako sa hovorí trčali nohy. Jedna zívla a o chvíľu sme zívali všetky štyri a následne aj cestujúci okolo nás. Komická  situácia..., ibaže ako sa udržať a nesmiať sa. O chvíľu sme sa bavili všetci, pridali sa aj ostatní cestujúci. Nie sme stroje, sme  ľudia, ak sme sa zasmiali. Spomeniem si na to, najmä vtedy, keď ma zaujme živý smiech skupinky mladých ľudí. Niektorí ľudia v mojom veku, pokrútia hlavou, ale ja si v duchu poviem, len nech sa smejú, ktovie, či budú mať ešte dosť príležitosti na taký spontánny smiech - od srdca.

Niekedy sa smejeme, len tak, bezdôvodne. Určite ste to zažili. Dcéra mojej priateľky mala spolužiačku Lucku. Vždy, keď k ním prišla, tak sa smiala, smiala a smiala. Nevedeli prečo, a možno to nevedela ani ona. Nebolo to nič príjemné. Raz som bola na návšteve aj ja, Lucke som sa prihovorila asi takto: „Moja, ty sa smeješ na všetkom, tuším aj na záchodovej kľučke," vtedy sa už smiali obidve dievčatá, nešli sme ich upokojiť. A tak sa im záchodová kľučka nadlho stala povelom na smiech. Aspoň sme vedeli prečo sa Lucka smeje.

Pravda, nič nie je zdravšie, ako spontánny smiech, taký od srdca, ktorý je vlastný mladým ľuďom a deťom. Ani my dospelí, by sme nemali smiechom šetriť. Dokáže odbúrať negatívne emócie, dokonca aj stlmiť prah vnímania bolesti. Smiech zrýchľuje tlkot srdca, čo zase pozitívne vplýva na okysličovanie mozgu. Niektoré odborné zdroje uvádzajú, že pri smiechu  sa mozog okysličuje až 5x viac, ako pri  normálnom dýchaní. A to nehovorím o tom, že úsmev je nesmierne dôležitý aj pre úspešnú komunikáciu. Určite si spomeniete na niektoré vtipné situácie, a na to, ako sa následne zlepšila spoločenská klíma. Tam, kde prevládala radosť, optimizmus sa ako zázrakom tlmia aj konfliktné situácie.

Iste, každodenný život nám často nedáva veľa príležitosti na smiech, a možno z roka na rok menej. Kdesi som sa dočítala, že v roku 1939 sa človek smial  denne asi 17 minút, v roku 1984 šesť minút, v roku 1995 už  len tri minúty. Kedy ste zasmiali naposledy vy?

Nezabudnite, že „Úsmev je najkratšia vzdialenosť medzi ľuďmi," to som nepovedala ja, ale Victor Borge. A ja dodávam, usmievate sa, nikdy nemôžete vedieť koho očaríte svojim úsmevom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdošovi úradníci vybrali stíhačky F-16, čakajú na vládu

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy dolárov schválil americký kongres. Švédske gripeny by boli lacnejšie.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Minister obrany klamal, dôvodom sú nové stíhačky

Ako SNS vyberá nové slovenské stíhačky.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V SNS opäť vymenili hodnoty za peniaze

Už Mečiar o Slotovi povedal, že jeho hrdosť sa končí v Slovenskej poisťovni.


Už ste čítali?