Záhadné zmiznutia...

Autor: Anna Čunderlíková | 28.8.2013 o 10:20 | (upravené 28.8.2013 o 12:46) Karma článku: 7,73 | Prečítané:  1837x

Ak človek niečo stratil, môže to nájsť. Ak je to vec, nič závažné sa nedeje, každá vec sa dá časom oželieť. Ale  ak sa stratí človek, tak to je veľká tragédia, s ktorou sa len ťažko dá vyrovnať. Každý rodinný príslušník chýba, najbolestnejšia je strata dieťaťa. Celonárodné pátranie je sprevádzané silnými emóciami. Veľkú úlohu zohrávajú média, pretože nezvestní sa často nájdu aj vďaka ním. Sú aj také zmiznutia, ktorým hovoríme záhadné, práve o tých sa chcem zmieniť.

Ľudia sa vždy strácali a zrejme aj budú, zabrániť sa tomu nedá. V lepšom prípade sa nájdu bez ujmy na zdraví, v horšom prípade sa žiaľ, nájdu len ich pozostatky. Najhoršie je, keď sa nenájdu nikdy, nesmierna neistota privádza rodinu do zúfalstva. 30.august je Medzinárodným dňom zmiznutých osôb a nezvestných, ak máte chuť a čas  začítajte sa, prosím.

Snáď najtajomnejšie sú zmiznutia v oblasti Bermudského trojuholníka, kde bez stopy zmizli lode, lietadlá i ľudia. História záhad a legiend  Bermudského trojuholníka siaha až niekoľko storočí do minulosti. Vedci hľadajú logické vysvetlenia, ibaže stále je aktuálna otázka: „Bermudský trojuholník - mýtus alebo skutočnosť?"

O Bermudskom trojuholníku ste určite čítali, či počuli. Je skoro isté, že ste sa stretli s odlišnými, či dokonca s protichodnými informáciami. Nie som žiadny odborník a preto verím, že mi čitateľ odpustí, že som sa pustila do tej témy. Chcela som upozorniť na Medzinárodný deň zmiznutých a nezvestných osôb, ktorý vznikol z iniciatívy medzinárodnej organizácie zameranej na ochranu ľudských práv Amnesty  International v roku 2000. Tiež ma poteší, ak vám pripomeniem, či vzbudím váš záujem o záhadné zmiznutia. Najväčšiu popularitu tejto záhade snáď  priniesla kniha Američana Charlesa Berlitza, Bermudský trojuholník - okno do kozmu.

Dovoľte pár slov z encyklopédie. Bermudský trojuholník  sa vymedzuje na oblasť západnej časti Atlantického oceánu pri juhozápadnom pobreží USA medzi Bermudami, Floridou a Portorikom. Niekedy sa môžeme stretnúť a s názvom: „Trojuholník smrti, Diablov trojuholník, Diablovo nebo alebo Diablove more, More vúdú, či More zatratencov.

Oblasť Bermudského trojuholníka je známa mohutnými morskými prúdmi, more býva v tejto oblasti nepokojné, často sa tu vyskytujú búrky. Najvýraznejší je Golfský prúd, ktorý má vplyv na náhle zmeny počasia,  mieša teplú a studenú vodu, čím vznikajú veľké a husté hmly a vzdušné turbulencie. V náhlej búrke či hmle je plavba nebezpečná aj pre skúsených námorníkov.

Po rôznych meraniach bol v tejto oblasti zistený zvýšený magnetizmus, ktorý ovplyvňuje fungovanie elektroniky a kompasov (strelka neukazuje severný magnetický pól alebo sa otáča), čo by vysvetľovalo prečo tu lode často blúdia.

Bermudský trojuholník je už desaťročia vďačnou témou pre spisovateľov a novinárov. Legenda stále žije a vzrušuje čitateľov. Ako inak, záhady vždy priťahovali ľudskú zvedavosť, dobre sa čítajú a tiež predávajú.

Poteší  ma, ak som vás zaujala informáciou o Bermudskom trojuholníku, o jednej  z najväčších záhad minulosti i súčasnosti. Možno si  niečo vyhľadáte na internete alebo zájdete do knižnice. Mňa zaujala kniha Miroslavy Bajusovej ml. Bermudský trojuholník mýtus, nebo skutečnost? Trochu paradoxne sa mi dostal do ruky preklad zo slovenského originálu, takto mi kniha „podala ruku" v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Nevadí, rovnako rada  čítam slovenské i české knihy. Nájdete tu preklad článkov z amerických novín, zoznam zmiznutia lodí, lietadiel a ľudí. Čo si vyhľadáte je na vás, pravda, ak  vás téma zaujala.

Poznámka:

na žiadosť admin. som obrázky odstránila. Pôvodne mali obrázky zdroj: google.sk - obrázky. Zadala som do vyhľadávača free obrázky Bermudský trojuholník. Nepoužila som ich na komerčné účely, predpokladala som, že je to OK.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V Štúrove našli štyri funkčné bomby z druhej svetovej vojny, časť ľudí evakuovali

Odkrytú muníciu si vo štvrtok všimol muž, ktorému ušiel pes.

BRATISLAVA

Bratislava má novú atrakciu. Prechádzku vo výške 85 metrov

Záujemcovia sa môžu pokochať výhľadom z parapetnej rímsy okolo reštaurácie Ufo.


Už ste čítali?