Lakomosť alebo šetrnosť?

Autor: Anna Čunderlíková | 26.8.2013 o 9:39 | Karma článku: 9,18 | Prečítané:  2331x

Lakomec, skupáň, držgroš, škrečok  - slová, ktoré spravidla vyvolajú úsmev na našej tvári, pravda, ak sa nás to osobne netýka. Hovorí sa, že medzi lakomosťou a šetrnosťou je veľmi krehká čiara,  keď  sa prekročí máme problém. Svoje o tom vie aj Mária.

„Nič nie je horšie, ako žiť s mužom, ktorý trpí lakomstvom," hovorí Mária o svojom trojročnom vzťahu. Zo začiatku to chápala tak, že šetrnosť nemusí byť zlá vlastnosť, ale že sa šetrnosť a lakomosť diametrálne líšia pochopila, keď to  zažila na vlastnej koži. Dovtedy poznala, len Moliérovho Lakomca, no Karol prekonal aj toho.

Zoznámili sa v práci, zo začiatku chodili spolu do neďalekej reštaurácie na obed. Stravovali sa na lístky, každý si platil sám. Keď ju pozval na prvé rande súhlasila, veď na to aj čakala. Postupne prestalo platiť, že si útratu každý hradí sám.  Nie žeby Karol zaplatil, on si  takmer pravidelne peňaženku zabudol v iných nohaviciach, či  v saku - zaplatila Mária. Neboli to veľké sumy, lebo z jedálneho lístka vybral vždy to, čo bolo najlacnejšie. Raz si peňaženku „ akože zabudla" aj Mária. Trápna situácia, no nakoniec Karol priznal, že má pri sebe  „železnú rezervu," len tak bez peňaženky, a tak  hoci  neplánovane a hlave nedobrovoľne účet zaplatil.

To, že bol Karol skúpi aj na slovo, s tým sa ako - tak vyrovnala, ale že nič  nedoprial Márii, ani sebe to už začalo jej trpezlivosť trénovať. Najmä potom, čo začali žiť v spoločnej domácnosti. Vydržala tri mesiace, potom si nadobro zložila ružové okuliare a Karolovi dala zbohom.

Čo prežila Mária, kým dospela k tomuto rozhodnutiu?  Príbeh ako zo zlého filmu. „Keď sme išli na nákup Karol, vopred vedel, koľko  kúpi a za koľko kúpi," samozrejme, akciový tovar, ktorý  často veľmi  rýchlo podliehal skaze," konštatovala Mária a z jej hlasu bolo cítiť, že potraviny nerada vyhadzuje, keby to vedel Karol... Jemu veru v žiadnom prípade, ani pri žiadnom nákupe, nič nehovorilo príslovie: „Nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci."

Mária bola vychovaná skromne, ale že by matka niekedy  platila v hypermarkete stravnými lístkami to  sa nestalo. „Tá hanba, keď Karol pri pokladni šermoval stravnými lístkami bola  až príliš veľká, a to nehovorím, že sme prestali chodiť na obedy, na večere - do práce som začala chodiť s obedárom,"  smutne dodala na adresu niekdajších spoločný stretnutí v reštaurácii. Raz povedala kolegom, že majú diétu, inokedy, že zmenili stravovacie návyky. Nebola dostatočne presvedčivá, veď tomu neverila a neverili ani kolegyne. Už jej bolo trápne stráviť prestávku na obed v kuchynke - na pracovisku, kde si iní kolegovia prišli zaliať iba kávu.

„Na večeru mimo domova sme sa dostali, keď nás niekto pozval. Karol veľmi rád prijal pozvanie, využil dobrosrdečnosť kohokoľvek, ale revanšovať sa, to nebol jeho spôsob."  To len dokresľuje  lakomého Karola, a tak Mária radšej pozvania odmietala. Ak by ste si mysleli, že to Karol  Márii vynahradil pri darčeku k meninám, či narodeninám, tak sa mýlite. Kúpil, to áno, ale zase to najlacnejšie a ešte lepšie, ak to bolo aj v akcii. Isť na spoločnú slávnostnú  večeru bolo podľa neho zbytočné utrácanie.

Ak niečo kúpil, nikdy nezabudol dodať, čo to stojí a koľko ušetril. Peniaze, peniaze, peniaze..., a kde by sa dalo ešte ušetriť. Mária dala vzťahu „stop." Chvíľu si dopriala, dobehla,  čo  si musela po tri  roky odriekať. Dnes má nový vzťah, o prehnanej šetrnosti a nedajbože lakomosti nie ani je reči. Keď  sa dá niečo ušetria, aby si zase mohli dopriať viac, napríklad na dovolenke, ísť na koncerty, do divadla... Všetkým babám odkazuje: „Ak zbadáte u partnera náznak lakomstva  - utekajte!"

Perex: obrázky google.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?