8.Cestujem prstom na mape – Bardejov – Radničné námestie

Autor: Anna Čunderlíková | 30.7.2019 o 10:06 | (upravené 14.8.2019 o 11:33) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  297x

Slovensko je krásna krajina, úžasné lesy, vodné toky, skalnaté bralá, jaskyne, zaujímavé vodopády, jazerá a viac, či menej zachované hrady, zámky, kaštiele, zemianske kúrie.

Ťažko si vybrať, ktorá časť Slovenska je najkrajšia. Je to vec  pohľadu. Často zohráva úlohu lokálpatriotizmus. Preto je to naše  miesto, mesto...najkrajšie.

Aj Bardejov je  považovaný za jedno z najkrajších slovenských miest. Zachovalé stredoveké centrum je od roku 2000 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Nechajte sa uniesť legendou o Barbore a Drégelym a navštívte jedno z najkrajších miest na Slovensku – Bardejov. Stará legenda hovorí, že najbohatší Bardejovčan Drégely si chcel kúpiť krásnu dievčinu Barboru. Keď však zistil, že Barbora sa kúpiť nedá, nechal ju upáliť. Tá ho potom po nociach chodila strašiť.

My sme do Bardejova prišli, vlastne sme sa zastavili cestou z Kežmarku. Bol to prvý deň nášho putovania po pamiatkach UNESCO. Hoci si Bardejov žiadal viac času, museli sme sa uspokojiť s krátkou prehliadkou Radničného námestia, nakoľko sme mali na druhý deň v programe sakrálne stavby – drevené kostolíky.

Podvečerná návšteva sa nám zdala, ako nevyhnutná, nakoniec bola čarovná. Úžasná lektorka, západ slnka a postupné stmievanie oblohy vytvárali neopakovateľnú atmosféru. „Barbaru sme nestretli!“

Zato nás upútalo obdĺžnikové námestie lemované z troch strán 46 meštiackymi domami. Každý dom slúžil aj pre obchodné účely. Prízemím prechádzala chodba, z ktorej sa vchádzalo do spodných miestnosti, na vnútorné schodisko a na schody do pivnice. Vchody boli lemované a zdobené kamennými portálmi. Všetky meštiacke domy sú vzácne a majú svoju historickú hodnotu. Určite sa oplatí pri nich zastaviť.

 

Prehliadku Radničného námestia sme však začali pri Bazilike Minor sv. Egídia – najvzácnejšia stredoveká stavba, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky na Slovensku. 11 gotických krídlových oltárov s tabuľovými maľbami  ho radí medzi európske unikáty.

Rovnako unikátna je Mestská radnica – goticko-renesančná budova postavená uprostred Radničného námestia. Cenná je jej historická i umelecká hodnota. Dnes sa historické centrum radnice využíva pre účely Šarišského múzea, kde je trvalo umiestnená expozícia Bardejov - Slobodné kráľovské mesto.

Zaujímavé sú bašty, brány... Ako som už uviedla nedalo sa pozrieť všetko. Zastavili sme sa iba pri Hornej bráne s barbakanom.

 

Ešte pohľad na 12 metrov vysoký kríž postavený v roku 1995 na mieste Šibená hora nad Bardejov na pamiatku príchodu vierozvestcov sv. Cyrila a Metóda.

Plní dojmov a zážitkov sme v neskorý večer opúšťali Radničné námestie, skôr ako sme sa  rozišli, zastavili sme na drink (čaj, pivo, víno...) nebolo dôležité  na aký. Oveľa dôležitejšia bola atmosféra a výmena dojmov, pocitov, čo rozhodne k spoločnej akcii patrí.

 Ak pôjdete  do Bardejova určite si naplánujte minimálne jeden celý deň. Čo už s nami? Možno sa tam raz vrátime, hoci individuálne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Počúvajte prezidentku a predstavujte si normálnu vládu (píše Samo Marec)

Nie je to zložité, je to len nemožné.


Už ste čítali?