Tajomné miesta - Pečenický val, Dlhý val, Slovenský čínsky múr...

Autor: Anna Čunderlíková | 17.8.2019 o 13:09 | (upravené 19.8.2019 o 6:42) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  715x

Tak je, poznáme ho aj pod ďalšími názvami: Spečený val, Rimanská cesta,  z lat. Fossa giganteum – Val obrov, nem. Teufelsmauer - Čertov múr

K pôvodu valu sa viaže niekoľko viac - menej pravdivých, ale  i rozporuplných informácii. Ani jeden zdroj neuvádza presnejšie, kto val navŕšil, ani na obranu proti komu. Uvádza sa, iba to, že val  mal  veľké rozmery a že táto stavba si na svoju dobu vyžadovala  značný um, silu a obdivuhodnú organizáciu. Bol tvorený drevenými kolmi, medzi nimi bola zemina a z jednej strany ho držala hromada kameňov. Podľa všetkého bol val široký až 16 m, vysoký 6-8 m. Niektoré zdroje uvádzajú, že val na Slovensku je pokračovaním valu z Maďarska, ktorý sa nazýva Sarmatský val, na severe sa vraj tiahne až do  Poľska. Podobné valy sa podľa dostupných informácii nachádzajú v Srbsku a aj  iných krajinách Európy.

Prečo sa mu hovorí slovenský čínsky múr? Zrejme pripomína jedinečnú stavbu, veľkosťou i nutnosťou práce. Na niektorých miestach sú  vraj také obrovské kamene, že s nimi muselo naraz pracovať  hneď  niekoľko ľudí.

Fossa giganteum - Val obrov sa po prvý raz spomína v 13.storočí. Jeho štúdiu sa venoval polyhistor Matej Bel, či historik Andrej Kmeť, ktorý ho svojho času študoval, uvádzal, že siahal až ku Zvolenu (1900).  Novšie informácie hovoria o tom, že Val na Dráhach vo Zvolene, ktorý preskúmali archeológovia v roku 2010, pochádza pravdepodobne z obdobia včasného stredoveku, ide o samostatný obranný val (Ján Beliak,archeológ).

Niektorí Val obrov spájali s obrannými, či dokonca protipovodňovými opatreniami Veľkej Moravy. Podľa iných bol dielom rímskych vojakov, ktorí chránili územie pred Germánmi a datujú  ho do 4.storočia nášho letopočtu. Iné zdroje uvádzajú, že val postavili pravdepodobne ešte pred našim letopočtom. Na presnom dátume sa nezhodujú ani historici, ani archeológovia.

Val podľa všetkého  siahal od Sitna  na juh cez Štiavnické vrchy, Pečenice, Dudince, Dolné Semerovce až k rieke Ipeľ. Západnejšie sa mala tiahnuť  jeho druhá vetva  a tretia vetva išla od Žarnovice až  k ústiu Hrona do Dunaja. 

 Zvyšky Pečenického valu sa zachovali iba na niektorých miestach. Val  je opradený  mnohými príbehmi, doloženými aj  „historickými  poznatkami“. Jeden z jeho názvov - Val obrov sa  vraj  viaže na nález hrobu bojovníka v okolí Želiezoviec, ktorý mal mať vyše dvoch metrov, čo bola v tom čase unikátna výška. Ďalší názov Dlhý či Spečený val, hovorí o tom, že  zemina vraj  bola na ňom  spečená pri vysokej teplote. Jedni hovoria o zaujímavej technológii, iní to považujú za výsledok  požiaru, keď drevené koly zhoreli zemina sa spiekla.

Ilustrovanej  encyklopédii pamiatok Slovenska sa uvádza, že val zhorel okolo roku 600 pred. n. l., mal by byť o niekoľko storočí starší ako slávny Hadriánov val, ktorý prechádza naprieč Anglickom. Aj historik Pavel Dvořák považuje Dlhý val za jednu z najväčších slovenských záhad.  Ľudová povesť zase hovorí o tom, že val postavili čerti, aby postavili hranicu medzi ich a našim svetom - Čertov múr.

 Chcete navštíviť jedno z miest, ktorým sa tiahol tento záhadný múr? Hovorí, že najzachovalejšie časti valu môžeme nájsť v Štiavnických vrchoch okolo legendami opradeného Sitna. Ďalšie také miesto je  pri obci Pečenice.  K Pečeného valu vedie z Pečeníc náučný chodník. Jeho informačné panely predstavia návštevníkovi nielen samotný val, ale napríklad i faunu a flóru oblasti.

Ako sa tam  dostať?  Cestou medzi  obcami Bátovce a  Pečenice (za priehradou doprava a hneď na križovatke doľava). Odtiaľ kamennou cestou k lúke, na ktorej je protiturecká vežička,  odkiaľ vedie cesta do lesa,  na jeho okraji sa  nachádza Pečenický val.  

Nech to bolo s valom  akokoľvek,  určite je zaujímavé stáť  na tajomných  miestach a aspoň  v myšlienkach sa vrátiť do čias dávno minulých, ktoré  sú súčasťou našej histórie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sulíkovo krídlo žiada pád republikovej rady, prekážajú mu Galko a ďalší

Skupina poslancov vytvorila platformu Demokratické jadro.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico mal zasa pravdu!

Vláda bez zrozumiteľnej podpory má nebyť, alebo len kúriť a svietiť.


Už ste čítali?