Tajomné miesta - Čertova pec

Autor: Anna Čunderlíková | 20.8.2019 o 18:11 | Karma článku: 2,05 | Prečítané:  627x

Čertovu pec, tunelovitú jaskyňu, priechodnú z obidvoch strán vraj vyhĺbili čerti, hovorí o tom povesť. Privlastnili a obývali ju aj zbojníci, ktorí údajne lúpili na ceste medzi Nitrou a Piešťanmi.

Hoci nie veľmi známa, zato vzácna archeologická a paleontologická lokalita. Čertova pec sa  nachádza v Nitrianskom kraji,  asi 2 km od obce Radošina.  Malá krasová jaskyňa je verejnosti voľne prístupná. Nájdete ju ľahko, nachádza sa asi 3 minuty cesty po vyznačenom chodníku od rovnomenného motorestu. Oplatí sa tu zastaviť, občerstviť telo i dušu.

Čertova pec je dlhá 27 m, široká cca 6 metrov a 4,6 m vysoká. Vznikla eróznou činnosťou, prietokom vody. V roku 1981 bola vyhlásená za chránený prírodný útvar. Prírodnou pamiatkou bola vyhlásená v roku 1994.

Pár údajov z histórie:

Csertowa Pecz, takto spomína na jaskyňu polyhistor Matej Bel v knihe Notitia Hungariae novae historico-geographica..., vydaná vo Viedni v roku 1742. V monografii Nitrianskej župy z roku 1898 je jaskyňa uvedená pod maďarským názvom Ördögkemencze. 

Archeologické nálezy potvrdili, že jaskyňa bola sídliskom lovcov už v období stredného paleolitu - starej doby kamennej, v období zhruba 80.000 rokov pred naším letopočtom.
O jaskyni, ako o možnom úkryte pravekého človeka, sa prvýkrát zmienil archeológ Národného múzea v Prahe Jiří Neustupný v roku 1932. O päť rokov neskôr našiel nemecký archeológ Lothar Franz Zotz v jaskyni neolitický črep, zlomky mamutoviny a dva pazúrikové úštepy, na základe ktorých uvažoval o paleolitickom osídlení jaskyne. Archeologický ústav SAV v Nitre uskutočnil na Čertovej peci v rokoch 1958 až 1961 systematický výskum pod vedením archeológa Juraja Bártu.

Osobne si myslím, že nadšenci  výletov (možno raz opäť aj ja, nielen prstom na mape), turistiky a návštevy málo známych lokalít našej krásnej prírody si prídu na svoje. Zastavte pri Čertovej peci!

Ja som Čertovu pec navštívila počas  kúpeľnej liečby v Piešťanoch, bolo to dávno. Tak dávno, že som vtedy ešte  nemala digitálny fotoaparát. Pre  inšpiráciu pripájam  pár ilustračný záberov z internetu.

  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Najväčší úspech Chucka Norrisa

Posledná nádej pre koaličný potenciál OĽaNO.

Sulíkovo krídlo žiada pád republikovej rady, prekážajú mu Galko a ďalší

Skupina poslancov vytvorila platformu Demokratické jadro.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico mal zasa pravdu!

Vláda bez zrozumiteľnej podpory má nebyť, alebo len kúriť a svietiť.


Už ste čítali?