Krakov - srdce Poľska

Autor: Anna Čunderlíková | 2.12.2019 o 11:27 | Karma článku: 2,12 | Prečítané:  860x

Krakov mesto kráľov a jedného draka. Metropola južného Poľska, druhé najväčšie poľské mesto s mnohými historickými stavbami. 

Medzi jeho významné miesta patrí Hlavné námestie (Rynek Glówny) považované za najväčšie stredoveké námestie  Európe s množstvom kostolov.  

Našim hlavným cieľom bola návšteva starého mesta s komplexom stredovekých a renesančných budov. Historické centrum tohto mesta je zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.  30.11.2019 nás  s určitosťou zaujali  aj  Vianočné trhy.

Možno si poviete, že jeden deň je návštevu  málo, ibaže to bola moja možnosť, moja  voľba. Ak vás téma oslovila  rada sa podelím o zážitky a o zaujímavé informácie, ktoré som si priniesla  z Krakova.

Barbakan – brána mestského opevnenia, postavená okolo roku 1498. Valcovitá stavba s vnútorným dvorom a so siedmimi vežami. Pôvodne bol barbakan  spojený s mestskými hradbami cez Floriánsku bránu.  Do starého mesta sme vstúpili práve  Floriánskou bránou. Baroková veža je vysoká 33,5 metra. Je jedinou mestskou bránou z ôsmych brán postavených v stredoveku,  so zachovanou  pôvodnou výškou.

Vstúpili sme na Hlavné námestie - Rynek Glówny. Prvou našou zastávkou bol kostol Nanebovzatia Panny Márie – Mariánsky kostol, hlavný farský kotol v Krakove. Gotická bazilika zo 14 – 15 storočia s dvoma vežami. Zo severnejšej, vyššej veže sa každú hodinu ozýva na trúbke tradičná melódia hejnal, ktorá a šíri do všetkých štyroch svetových strán.

Prešli sme Hlavým námestím, pozreli si  ponuku stánkov a zastavili sa na krátkom občerstvení.

 

Pokračovali sme v prehliadke: Kostol sv. Petra a Pavla - pred kostolom sú sochy 12 apoštolov. Kostol sa nachádza neďaleko hradu Wawel, vstup je voľný.  Úžasná akustika, výzdoba a krásny orgán. Hneď vedľa sa nachádza Kostol  sv. Ondreja, patrí medzi najstaršie budovy v Poľsku, ktoré sa dochovali do dnešnej doby. Kostol odolal aj tatárskemu nájazdu v roku 1241.

 

 

Wawel - kráľovský hrad a katedrála: Miesto korunovácie mnohých kráľov. Spolu s hlavným námestím je zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Renesančná stavba  barokovými prvkami tvorený štyrmi krídlami, ktoré obklopujú vnútorný dvor. V interiéry sú reprezentačné kráľovské miestnosti i súkromné. V nich sú vystavené úžasné gobelíny zo 16. storočia. Najzaujímavejšia  je Vtačia komnata, Orlí sál a Senátorský sál.

 

 

Katedrála na Wawele - Katedrálna bazilika svätého Stanislava a svätého Václava. Arcidiecézny kostol, poľské posvätné miesto veľkého národného a historického významu - Poľská kultúrna pamiatka. Miesto korunovácie poľských kráľov, mnohí sú tu pochovaní ako sv. Stanislav a sv. Hedviga

 

 

Cestou späť sme sa opäť zastavili na Hlavnom námestí, pozreli sme si luxusné trhovisko Súkenice, obchodíky so šperkmi, bábika, vázičkami... Súkenická hala je tržnicou, ktorá kedysi predávala textil, najmä súkno.

Možno vás zaujme aj povesť:

K hradu Wawel sa viaže aj legenda o drakovi, ktorý sa pred mnohými rokmi rozhodol zabývať za jeho hradbami. Mesto pustošil a ľudia v tej dobe žili v neustálom strachu, až jedného dňa sa princ Krak rozhodol zakročiť. Podhodil drakovi vlčiu kožu napchatú sírou. Drak ju zožral, išiel sa napiť vody do rieky, lenže ako sa napil, tak síra reagovala s vodou a drak v momente vybuchol. Dodnes, aby sa na túto udalosť nezabudlo, stojí pod hradbami socha draka, ktorá v pravidelných intervaloch chrlí oheň.

Cestou na autobus sme išli okolo sochy, ale nemali sme šťastie, drak iba čosi zamrmlal, zarachotil, ale oheň nikde...

Zažili  sme i večernú atmosféru vianočných trhov. Miestnou špecialitou je pitný med, čo nie je medovina, ale skôr nápoj podobný sladkému vínu.

 

Výlet do Krakova mal pre mňa viac významov. Spoznávala som históriu, pre mňa o to cennejšiu, že sú to pamiatky zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Spoznávala regionálne špeciality a potešila oko  originálnymi darčekmi. Akosi pozvoľna som vstúpila do 1. Adventného týždňa.

Želám všetkým krásny adventný čas. Venujme dlhé večery svojej rodine, užívajme si  s láskou predvianočné dní, ktoré nám  umocnia i čaro Vianoc.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?